Bugun...


EMRAH CEYLAN

facebook-paylas
PANDEMİ VE SANAT NASIL ÖRTÜŞTÜ!
Tarih: 12-08-2021 14:53:00 Güncelleme: 12-08-2021 14:53:00


Geçmiş Tarihe baktığımızda, toplumları etkileyen ekonomik, politik, teknolojik yapılanmalar birçok alanda olduğu gibi sanatın üretiminde ve algılanışında da dönüşüm yarattığını görüyoruz.

Sanat, sanatçı ve izleyici kavramları bulunulan çağın dinamiklerine göre biçimsel ve anlamsal olarak farklılıklar içermiştir.

Modernizm döneminde sanatçı üreten, izleyici ise sanat nesnesini inceleyen konumdadır.

Postmodern dönemde sanatçı tasarım yapan izleyici ise bizzat sanat eseri ile etkileşime girerek eserin bir parçası haline dönüşen bir figürdür.

Dijitalleşen çağımızda yeni medya araçlarının, sanatta nesnenin yeniden üretimiyle sanatsal üretimlerin izleyiciye ulaşımında farklılık yarattığını görmekteyiz.

Sanatta dijitalleşmenin yanı sıra, 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve dünyada pandemi ilan edilmesine sebep olan Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgınının da sanatsal üretimlerin sunumu üzerinde etkisi olduğu bilinen bir gerçek haline gelmiştir.

Ortaya çıkan gerçek, modern ve postmodern dönemdeki sanat-sanatçı-izleyici ilişkileri incelenmesi ve yeni medya araçlarının sanat üzerindeki etkileri tartışılmasıdır..

Sanatçıların koronavirüs salgını sürecinde kendilerini ifade etme biçimlerine odaklanılmış ve sanatçıların feryadı yürekleri burkmuştur.

Salgında sanatçılar, müzik aletlerini ellerine alarak sokaklara dökülmüşlerdir.

Hatta bazı kurum ve kuruluşlar sanatçıları desteklemek adına bazı girişimlerde de bulunmuşlardır.

Küresel Kovid-19 salgını sırasında kültür-sanat, kamu nezdinde en büyük birleştirici ve iyileştirici güçlerden biri olmaya devam etti.

Kültür-sanat dünyası, evlerde kalmanın bir sorumluluk hâlini aldığı şartlara hızla karşılık verdiğini gördük; yerel ve uluslararası pek çok kültür kurumunun arşivlerini dijital ortamda izleyiciye açması, müzisyenlerin sosyal medya kanallarında verdiği konserler gibi girişimler bu süreçte umut ve birliktelik duygusu aşıladı.

 İnternette günlük ortalama yedi saat, sosyal medyada ise yaklaşık üç saat geçirilen günlerde, dijital platformlardaki sanatsal faaliyetler, çocuklar, gençler ve yetişkinlerin nitelikli vakit geçirmesine yardımcı oldu. Pek çok çalışma, kültürel hayata katılım ile iyi olma hâli arasında güçlü bir bağ olduğunu gösteriyor. Kültür-sanat alanının sınırlarını genişleterek, bireylerin yaratıcı ifade ve sanatla ilişkilenme biçimlerini de dönüştüren katılımcı yaklaşımlar bugünün şartlarında daha çok anlam kazandı..

Sanat ve kültür sektörünün pandemi döneminde yerel yönetimler, meslek birlikleri ve sendikalar tarafından kısmen desteklenirken, devlet tarafından yeterince desteklenmediği tartışılacak bir konu durumundadır.

 Bu yazı 686 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI