Bugun...


EMRAH CEYLAN

facebook-paylas
PANDEMİ VE MÜZİK EMEKÇİLERİ
Tarih: 15-09-2020 21:08:00 Güncelleme: 15-09-2020 21:08:00


İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri" konulu genelge gönderdi.

Genelgede, Covid­-19 salgını kapsamında faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan bazı eğlence mekanlarının faaliyet konularını değiştirdikleri ya da mevcut ruhsatlarına talî faaliyet alanı işleterek eski faaliyetlerine devam ettiklerinin anlaşıldığı belirtildi.

Genelgeye göre, faaliyet konusunu değiştirerek salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirleri devre dışı bırakacak şekilde çalışan işletmeler kapatılacak.

Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına izin verilmeyecek.

Pek çok alanda ‘normalleşme’ adımları kapsamında koronavirüs sürecinin yarattığı mağduriyeti aşmak için harekete geçilse de müzik sektörü için hâlâ kayda değer bir adım atılmış değil. Zaten güvencesiz olan müzik emekçileri virüsle birlikte bu gerçekle daha sert şekilde yüzleşti. Kazançlarının neredeyse tamamını karşılayan canlı müzik sektörü kan kaybetmeyi sürdürürken bundan sonra ne olacağı belirsiz.

Bu süreçte 200 binin üzerinde müzik emekçisinin mağdur olduğu belirtiliyor.

Canlı müzik yapanlar, özellikle sosyal güvencesi olmayan, kadrosuz, serbest çalışan müzisyenler en ağır etkilenenlerden oldu.

Sanal ortamda müziğin paylaşılması, “ böyle de oluyormuş” dedirtmek yerine kanımca, gerçek iletişimin ancak canlı müzikle olabileceği gerçeğini bir daha onayladı.

 İnternette ücretsiz paylaşımların, sanatçının emeğinin bedava olduğu gerçeğidir.

Kamuoyu, bu zor zamanlarda, sanatçıların ürettiklerini tükettiklerini unutmamalı.

Bu ülkede müzik emekçilerinin sayısız dramı var. Bunların başında da geçim sorunu yer alıyor.

Salgın özellikle canlı performans dünyasını vurdu, ciddi bir işsizlik yaşandı. Memlekette hali hazırda 200 binin üzerinde müzik emekçisi mağdur konumda.

Aslında onlar salgın günlerinden önce tarifsiz sıkıntılar çekiyordu, şimdi de çekiyorlar. İşsizler, iş bulsalar bile sigortasızlar, hepsinden öte de örgütsüzler.

Salgın günlerinin en fazla açığa çıkardığı durum müzik piyasasındaki insanların örgütsüzlüğü oldu. Bu sorunlar sadece ve sadece örgütlenme ile aşılır, belli başlı mercilere el avuç açarak, sadaka alır gibi tepeden iş dilenerek değil.

İşsiz kalan müzisyenler mutlaka, ekmeğini başka kapıda arayacaklar. Müzik dünyasının içinde kalanlar için ise çok ciddi bir kazanç kaybı yaşanacak; tahminen yüzde 65 oranında. Geride kalanlar geleceklerini dijital dünyada kuracak, umutlarını bu dünyada sürdürmeye çalışacak. Bu da ortaya çıkan müziğin kalitesine olumsuz yansıyacak

 

İnşallah bu pandemi belasından biran önce kurtuluruz.  Şu aşı bir çıksa da ülkemiz ve dünya kurtulsaBu yazı 557 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI