Bugun...


CENNET AKGÜN

facebook-paylas
TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK!
Tarih: 15-07-2020 12:21:00 Güncelleme: 15-07-2020 12:21:00


Değerli okuyucularımız bundan böyle sizlerle beraber olacağım. Bilgi birikimlerimizi sizlere paylaşmaya çalışacağım. Kadın yazar olarak bugün sizlere biz kadınlar hakkında bazı görüşlerimi aktarmak istiyorum.

162 yıl önce başlatılan “kadına eşitlik” hareketinin mücadelesi hala sürüyor. Bu gidişle sonsuza dek süreceği anlaşılıyor. Senede ‘bir gün’ hatırlanan kadınlara, gurur okşayıcı, onurlandırıcı ve yüceltici, allanmış ve pullanmış söylemleri, sadece “8 Mart”ta duyuyoruz. Bu kulağa hoş gelen söylemler, iki yüzlülük kokan iltifatlardan öteye geçemiyor.

Kadın; insan varlığının nesilden nesle devam ettirilmesini sağlayan kutsal bir varlık, fedakâr bir kimlik, yaşamın ayrılmaz bir paçasıdır.

Binlerce yıldır devam eden “erkek egemenliği”, kadına erkeğin bir oyuncağı, eğlencesi ve kölesi gözüyle bakmaktadır. Bu onur kırıcı zihniyet insanlığın ayıbıdır. Dinde cinsiyet ayrımına yer verilmediği gibi sosyal yaşamda da kadının üzerinden baskıların kaldırılması gerekmektedir.

Çünkü kadın, ne bir eşya ne de ikinci sınıf bir vatandaştır. Erkek ile aynı haklara sahiptir. Hayatın her alanında kadının rolü azımsanamaz, kendini her zaman kabul ettirmiştir. “Elinin hamuruyla, erkek işine karışma” zihniyeti artık tarihe karışmalıdır.

Kadının, ahlaki, ekonomik, sosyal ve hukuksal değerleri bakımından önce kendi varlığını hissetmesine yönelik önündeki yapay engellerin bir-bir kaldırılması gerekir. Kadının kâğıt üzerinde, lafta kalan haklarını hayata geçirmenin ve erkek egemenliğinin gücünü kırmanın tek yolu, kadınlar arasında birlik ve beraberliği pekiştirmesiyle sıkı bir dayanışmayla hedefe ulaşabilirler.

Halbuki Yaşam ve doğa kadının emeği ile hayat buluyor…

Kadın emeği, sadece aileyi var etmiyor, çocuklarını, eşini, kardeşlerini ya da ebeveynlerini yaşatmıyor, dünyanın dönüşüne de geleceğin oluşumuna da katkı sunuyor…

Kadın, yaşamın güzelliği, insanlığın savunucusu, kötülüklerin belası, geleceğin umududur!..

Kadın sömürüye isyan eden, haksızlığa başkaldıran yaman bir güçtür!

Kısaca kadın hepimizin varlık nedenidir!..

Kadınlar, partilerde yok denecek kadar az; ya da etkisiz elamandırlar...
Kulüplerde, derneklerde esameleri dahi okunmaz...
Valilik, kaymakamlık, başkanlık vb. yöneticilikler söz konusu ise 'şekil bir a' biçiminde ancak sergilik birkaç isim söz konusudur.

Ülkemizde kadınların sorunları genelde ekonomik olmakla beraber kentsel ve kırsal kesimde bazı farklılıklar olduğu apaçık ortadadır.

Kadın, dünü, bugünü ve yarını var eden tek değerdir!..

Kadın, üreten, çoğaltan, hayat verdiği insana saygı duyan, sevgi dağıtan, hakkı, hukuk bilen, adaleti oluşturan koca bir evrendir!..

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere sizlere sağlıklı günler diliyorum.Bu yazı 854 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI