Bugun...


ALPEREN KİREÇCİOĞLU

facebook-paylas
GENÇLER VE SİYASETE BAKIŞ AÇILARI!
Tarih: 24-08-2020 22:57:00 Güncelleme: 24-08-2020 22:57:00


Gençler neden  siyasetten uzak duruyor?  Gençlerin daha aktif olması için neler yapılmalı? Gençler niçin siyaset yapmalıdır?

Soruları sorulmalı vede cevaplanmalıdır.

Baktığımızda Türkiye’de her siyasi partinin gençlik kolları var; ama ne gariptir ki gençler siyasi arenada fazla boy göstermiyorlar.

Neden acaba?

 “Gençlerin toy görülmesi, tecrübesiz oluşu, büyüklerin onların gölgesinde kalmak istememesi, bilinç eksikliği ve genç isteksizlik’ gibi birçok nedeni olduğu söylenebilir.

Siyaset, toplum için bir okuldur. Bu okul, fert veya grup olarak kendini ve toplumu yönetme mekanizmasıdır.

Herkes bir lider ile ‘birilerini sevk etme, etkileme ve yönetme’ konumundadır. Baba evinin lideri, öğretmen sınıfının lideri, müdür işyerinin lideri, kadın evlatlarının lideri, yönetici halkının lideri ve fert olarak herkes duygu, düşünce ve davranışlarının lideridir.

Bu sebeple herkes ‘eğitme ve idare etme sanatı’ olan siyaseti bilmeli ve siyasetle doğrudan ve dolaylı olarak iç içe olmalıdır.

Siyaset doğru zaman, zemin, yöntem ve kişilerle olursa yönetim adil ve toplum huzurlu olur; yanlış zaman, zemin, yöntem ve kişilerle olursa idare zalim ve toplum huzursuz olur. 

Bu bağlamda her siyasetçi üzerine düşeni yapmalıdır ve gençlerin enerji, fikir ve yeteneklerinden üst düzeyde faydalanmalıdır.

Ülke geleceği ve sağlıklı nesiller için sürekli yeni ufuklar, yeni fikirler ve yeni isimler önemlidir ve öne çıkmalıdırlar.

Siyasi oluşum ve partiler, gençleri göz ardı etmemeliler.

Bunun yolu, gençlerin siyasetle buluşturulması, siyasi bilinç kazanması ve siyasete dâhil edilmesinden geçer.

Siyasi partiler, gençleri siyasi çalışmalarda genellikle el ayak işlerinde değilde daha aktif roller vererek genç beyinleri harekete geçirmeliler.

Mutlaka,  siyasi partilerin her işe koşan, koşturan gençlere ihtiyacı vardır ve olmalıdır.

Ama “gençler ve siyaset” denince aynı zamanda partinin her çalışma alanında bulunma, fikir sunma ve sorumluluk alma akla gelmelidir.

Siyaset, sosyal yaşamın idare mekanizması açısından ana sütundur. Sosyal yaşam, tüm bireylerin paydaş olduğu bir ortaklıktır. Kadın erkek, genç yaşlı, köylü şehirli, okumuş okumamış ve varlıklı yoksul her birey bu ortaklığa çabası, yeteneği, gayreti ve bilgisi kadar dâhildir ve dâhil olmalıdır. Ülkemiz gibi genç nüfusun yoğun olduğu bir yerde gençliğin siyasetle ilgilenmesi ve iç içe olması ihmal edilemez bir konudur.

Biyolojik, sosyolojik ve psikolojik boyutları ile değerlendirdiğimizde gençlik, sadece bir yaş dönemi için geçerli bir tanım değildir.

Gençler sosyalleşme sürecinde siyasi kimliklerini kazanan, toplumu etkileme gücüne sahip ve aynı zamanda toplumdan etkilenen bireylerdir.

Gençler, yetişkinlerden farklı olarak özgün bir duruş, sürekli bir heyecan ve azalmayan bir dinamizmle toplumsal siyasi olguları değerlendirme kabiliyetine sahiptirler.

Gençler, ülkelerinin sosyal, siyasi ve ekonomik yönden kalkınması, yönetim çabasının kurumsallaşması açısından hayati bir önem taşımaktadırlar.

Orta ve ileri yaş bireyler daha statükocu bir yaklaşımla var olanı koruma refleksi sergilerken gençler geleceğe dönük anlayışları, dinamik ruhları, en iyiyi yapabilme, ülke yönetimine talip olma iddiasıyla ülke gündemi ve siyasi yaklaşımın inşasında bir umut ve ufukturlar.

 Bu yazı 220 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI