Bugun...TURHAL'DA ÇAYLI KÖYLÜLER MERMER OCAĞINI PROTESTO AÇIKLAMASI YAPTILAR

Turhal ilçesine bağlı Çaylı köyü sakinleri, köylerinde yapılması hedeflenen mermer ocağını istemedikleri yönünde belediye önünde basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına siyasiler ve vatandaşlarda ilgi gösterdi.

facebook-paylas
Tarih: 16-04-2022 15:20

TURHAL'DA ÇAYLI KÖYLÜLER MERMER OCAĞINI PROTESTO AÇIKLAMASI YAPTILAR

Turhal ilçesine bağlı Çaylı köyü sakinleri, köylerinde yapılması hedeflenen mermer ocağını istemedikleri yönünde belediye önünde basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına siyasiler ve vatandaşlarda ilgi gösterdi.

Çaylılar 16 Nisan 2022 Cumartesi günü Turhal Belediyesi önünde saat 13.00’de Çaylı’da Taş Ocağı istemiyoruz diye hem basın açıklaması hem de belediyenin uygulamasını protesto ettiler.

Bu açıklamaya CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, İl Başkan Yardımcısı Güner Katran, İl Genel Meclis üyesi Şenel Kepçeli, Kadın kolları başkanı Zarife Gündoğdu, İYİ Parti Turhal İlçe Başkanı İbrahim Yavuz, Turhal İlçe Başkanı Hasan Yücel Resuloğlu, İl Başkan yardımcısı Enis Öcal Nazife Akman, Merkez ilçe kadın kolları başkanım Suna Kılıç Akkaya, Zile ilçe kadın kolları başkanı Filiz Ulusoy ve Yeşim Bozdemir ve Turhal ilçe Kadın kolları başkanı İlknur Antağ Karakaya ile birlikte çok sayıda köy derneği ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ile görüştüklerini, herşeyin henüz bitmediğini, burada açılacak mermer ocağının doğayı tahrip edeceğini köylülere ve özellikle de Turhal halkına rahatsızlık vereceğini, açıldığı takdirde Turhal’ı tozu dumana boğacağını ve derhal vazgeçilmesini istedi.

Basın açıklaması olaysız kapanırken Çevre köylerden gelen dernek yönetimleri okundu bunlardan Ulutepe Kültür ve Dayanışma Derneği ve Serpin Derneği açıklamada hazır bulundular.

Köylüler taş ocağının kendilerine ve bölgeye ciddi zararlar vereceğini söylediler ve attıkları sloganlar ile kararlı olduklarını dile getirdiler.

"Oksijenim kaybolursa, ormanım kaybolursa ne yaparım?" diyerek endişelerini dile getirdi. 

 

 

Neler anlattılar?

 2022 yılının Ocak ayının ilk haftasında Köy Muhtarımıza Turhal Belediyesi yetkilileri Tarafından bir davet yapılmıştır. Muhtarımıza Turhal Belediyesi yetkilileri Çaylı köyü mücavir sınırları içerisinde bulunan Eğertepe mevkiine taş ocağı yapacaklarını bildirmişler ve ocak içinde Köyümüz arazisinden yol istenmiştir. Muhtarımız ise bu kural tanımaz ve Köy halkını yok sayan anlayışa karşı “Eğertepe mevkiinin Çaylının sınırları içerisinde olduğunu Eğertepe’ de bir çalışma yapılacaksa öncelikle köy halkına bilgi verilmesi gerektiğini halkın bilgisi ve onayı alınmadan Eğer tepede bir çalışma yapılmaması gerektiğini İlgili belediye yetkililerine bildirmiştir.

Köy muhtarımız İvedi bir şekilde Dernek başkanına ulaşarak durumu dernek başkanına iletmiş olup il dışında yaşayan tüm halkımızı konuyla ilgili bilgilendirmesini talep etmiştir. Köy de yaşayan halkımızı ise toplantıya çağırıp durumu köy halkına anlatmıştır. Yapılan Toplantıda Köy halkının bu bölgede böyle bir Taş Ocağı istemediği sonucu çıkmıştır. Dernek başkanı tarafından yapılan çalışmalarda ise köy dışında yaşayan halkımızın da bölgede yapılacak olan Taş ocağına karşı olduğu sonucu çıkmıştır. Bunun üzerine Muhtar Turhal belediyesi yetkililerine Halkın böyle bir taş ocağına karşı olduğunu, gerekçe olarak da:

Arazilerimizin zarar göreceği, yetiştirilen ürünlerin sağlık sorunları yaratacağını, verim alınamayacağını

Yapılmak istenen yerin, köyümüzün en büyük mahallesi ve çoğu Tokat köylerinden büyük yerleşim yeri olduğunu insanların yaşamlarını tehlikeye atacağını belediye yetkililerine anlatmıştır.

Daha muhtarın ayağının tozu kurumadan, AKP’li Turhal belediyesi 13 Ocak 2022 tarihinde Hiçbir yasal izin alınmadan ”SEN YIK YASA ARKASINDAN GELİR” zihniyeti ile iş makinelerini Eğertepe’ ye çıkarmıştır.

Muhtarlığımız ise jandarmayı ve köy halkını bilgilendirmiş Köy halkından gelen tepki sonucu iş makineleri bölgeden çıkartılmıştır. Devamında ise 14.01.2022 tarihinde Köy halkı (şehirlerde yaşayan dernek üyeleri de) ve Tokat’ta bulunan halk örgütleri ile birlikte Eğertepe ’de bir basın açıklaması yapılmış açıklama sonrası Tokat milletvekili Kadim Durmaz ve köy heyeti Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ile bir görüşme yapmıştır.

Görüşme sonucu Turhal Belediye başkanı İlker BEKLER ’e Heyetimiz tarafından Turhal’ın Taş ihtiyacının mevcutta çalışan Karayolları Taş ocağından karşılanması ve bununla ilgili yazışmalar yapılması istenmiştir. Sayın İlker Bekler yasa ve hukuk tanımaz tavırlarını heyetimize de gösterince Heyetimiz gerekli tepkiyi göstermiştir.

Çaylı köyünün en verimli arazisi taş ocağı yapılmak istenen, Eğertepe' nin etekleri olan Ağyer, Göliçi ve Kızılyol mevkidir. Çaylı köyünün yaklaşık 12.000 vatandaşı (büyük şehirlerde yaşayanlarda dahil) taş ocağı yapılmak istenen alan ve çevresini ekip biçerek geçimine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Açılmak istenen taşocağına 125 metre mesafede Küpçeşme mahallemiz bulunmaktadır. Bu mahallede 250 kişi yaşamaktadır. Eğertepe mevkiine yapılacak bir taş ocağı, çıkaracağı toz, yapacağı gürültü ve Taş ocağında kullandıkların suyun çevreye salınması sonucu yeraltı sularını bitirecek çevreye zarar verecektir. Çaylı köyünün geçim kaynağı olan tarımı ve hayvancılığı bitirecek, bölgemizde ve ülkemizde gıda sıkıntısına sebep olacaktır.

Taş ocağı yapılmak istenen alan orman alanıdır. İlgili alanda irili ufaklı binlerce ağaç bulunmaktadır.

Bizler Çaylı’da Yaşayan insanlar olarak Mevcutta açılmış fiilen çalışan bir taş ocağı varken ısrarla Yeni bir Taş ocağı açılmasını ve bölge halkına, çevreye ve doğaya zarar verilmesine anlam verememekteyiz. Buradan Tekrardan Turhal Belediyesini bu işten vazgeçmeye çağırıyoruz.

Köy halkının taleplerini görmeyen hukuk tanımayan anlayışa karşı TÜM ÇEVRECİ DOSTLARIMIZI TÜM SİYASİ PARTİLERİ, SENDİKALARI VE HALK ÖRGÜTLERİNİ mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz dediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Editör: Ercan Durna

Bu haber 528 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI