Bugun...KURTGÖZ: PAHALILIK HALKI CANINDAN BEZDİRDİ!

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “İşsizlik, enflasyon, fakirlik insanlarımızı hayata küstürmüştür. Toplumsal barış iklimi zarar gördü” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 07-01-2022 16:00

KURTGÖZ: PAHALILIK HALKI CANINDAN BEZDİRDİ!

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “İşsizlik, enflasyon, fakirlik insanlarımızı hayata küstürmüştür. Toplumsal barış iklimi zarar gördü” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devreye girmesinden günümüze kadar Türkiye’de yönetim sorunu oluştuğunu ifade eden CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “İşsizlik, enflasyon, fakirlik insanlarımızı hayata küstürmüştür. Toplumsal barış iklimi zarar gördü” dedi.

Bilimsel hiçbir altyapısı olmayan faiz ve ekonomi politikaları sebebiyle Türk Lirasının süratle değer kaybettiğini ifade eden CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “Enflasyon kalıcı ve yapışkan hale geldikçe toplum için tahribat derecesi yükseldi. Halkımızın ödediği bedel de artıyor. İnsanlarımızın küçük birikimleri bile uçtu gitti. Yıllık enflasyon hedefi yüzde 5 ve açıklanan yüzde 36,08. Ortadaki tezata bir bakın. Acı reçeteden bahseden yöneticiler, kendileri saraylarda yaşarken, bunu halkın üzerinde deniyor. Halkımız basiretsiz ve beceriksiz yöneticiler sebebiyle her geçen gün fakirleşmektedirler” ifadelerini kullandı.

ZAMLAR HALKI CANINDAN BEZDİRDİ

Akaryakıt, elektrik, doğalgaz zamlarının halkı zor durumda bıraktığını kaydeden Kurtgöz, “TÜİK yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan etti. Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80'e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek. Ey Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın!” şeklinde konuştu.

ENFLASYONDA  HEDEFLENEN RAKAM TUTMAYACAK!

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve sigara zamlarının ocak ayı enflasyonuna doğrudan 5 puanlık etkide bulunacağını ve yıllık TÜFE artışı daha şimdiden yüzde 40'a ulaştığını belirten CHP’li Kurtgöz, “Özellikle elektrik ve akaryakıt zamlarının yansıması, yeniden değerleme oranının yüzde 36.2 olarak uygulanması ve diğer zamlarla ocak sonundaki yıllık oran yüzde 50'ye ulaşırsa hiç şaşırmayalım. Ekonomi zorbalık dinlemez, polisiye tedbirlerle hayat pahalılığı yok edilemez” dedi.

ÇİFTÇİ TRAKTÖRÜNÜ GARAJA ÇEKECEK!

Gübre ve mazot zamlarının çiftçinin bahar ekimine de sekte vuracağını anlatan Çağdaş Kurtgöz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası'nın yeni uygulaması tarım ve gıda ürünleri ihracatını da olumsuz etkileyecek. Çiftçi, gübre, mazot gibi temel girdilerdeki yüksek zamlar nedeniyle sonbahar ve kış ekimlerini yeterli düzeyde yapamadı. Mazot fiyatlarındaki artış sebebiyle çiftçimiz traktörünü çalıştıramıyor. Fiyatların düşeceği beklentisinde olan bazı çiftçilerimiz, (ilkbaharda ekim yaparım) diye kışlık ekim hiç yapmadı. Bazıları ekim alanlarını daralttı. Gelinen noktada ise çiftçimiz, köylümüz toprağından uzaklaşmak zorunda kaldı. Geçen yılı kuraklık sebebiyle zararda kapatan çiftçimizin bu yıl durumu daha da vahimdir. Halkından uzaklaşan saraylılar ilk seçimde hak ettikleri sonuçla karşı karşıya kalacaklardır.”

İŞSİZLİĞİN SUÇLUSU HALK MI?

Açıklamasında işsizlik sorununa da değinen CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “Şimdi işsizliğin suçlusu olarak da halkı suçluyorlar. İş beğenmemekle itham ediliyor gençlerimiz. Siz üniversite okuyacaksınız, yüksek lisans yapacaksınız, hakka doktora yapacaksınız, (bir fabrikada asgari ücretle işçi olun) diyeceksiniz. Peki, bu işe yapacaksa bu gençler niçin yıllarca okumak zorunda kaldılar. Eğer siz planlama yapmazsanız, ülkenin ihtiyaçlarına göre bölümler açmazsanız, gelinen nokta bu olur. Eğitimli gençlerimizin iş bulma sıkıntısını görmeyenler, acaba kurtuluşu yurtdışına gitme eğilimine ne diyecekler. Dün beyin göçünden şikâyet edenler, bugün adeta çanak tutuyorlar” diyerek açıklamasını tamamladı.

 
Editör: Ercan Durna

Bu haber 265 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI