Bugun...BİNALİ YILDIRIM TOKAT'TA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Binali Yıldırım, Tokat programı kapsamında Tokat Valiliğini ziyaret etti. Daha sonra Erbaa’da Yeni Sanayi Tesislerinin Temelleri Törenlerine katıldı

facebook-paylas
Tarih: 06-03-2021 23:03

BİNALİ YILDIRIM TOKAT'TA TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım Tokat Valiliği ve Belediyesini Ziyaret Etti

28. Dönem TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Tokat programı kapsamında Tokat Valiliğini ziyaret etti.

Valilik girişinde Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vali Yardımcıları Osman Sarı, Remzi Oğuz ve il protokolü tarafından karşılanan son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Vali Dr. Ozan Balcı’yı makamında ziyaret eden son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Tokat’ta devam eden yatırımlarla ilgili bilgi aldı. 

Daha sonra, Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki heyet ile Tokat Belediyesi’ni ziyaret eden 28. Dönem TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’ndan Tokat’ta belediye

tarafından yürütülen projelerle ilgili bilgi aldı.

Erbaa’da Yeni Sanayi Tesislerinin Temelleri Törenle Atıldı

Erbaa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 10 yeni fabrikanın temeli  28. Dönem TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Vali Dr. Ozan Balcı’nın katıldığı törenle atıldı. 

Erbaa OSB’de düzenlenen törene son Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra, 65. Hükûmette Sağlık Bakan ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Kadim Durmaz, davetli milletvekilleri, il ve ilçe protokolü, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, STK temsilcileri, ve iş insanları katıldı.

Tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’anı Kerim tilaveti ile devam eden törende Erbaa TSO Başkanı Gökalp Coşkun, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekilleri Yücel Bulut, Kadim Durmaz, Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan ve 65. Hükümette Sağlık Bakan ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan konuşma yaptılar.

Daha sonra konuşan Vali Dr. Ozan Balcı,  şehit olan kahraman askerlerimize rahmet, milletimize başı sağlığı ve  yaralı askerlerimize de acil şifalar diledi.  Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda, Türkiye her alanda gelişirken Tokat ve Erbaa’da da eğitim, sağlık, ulaşım, iletişim, sanayi gibi bir çok alanda güzel işler olduğunu ifade eden  Vali Dr. Ozan Balcı, Erbaa’da temeli atılan fabrikalarla birlikte ilçedeki istihdam sayısının 7 binlere yaklaşacağın söyledi. 10 yıl içerisinde sadece Erbaa’da 10 bin istihdam olacağını, Tokat Merkez, Zile, Turhal ve Niksar OSB ile birlikte 10 yıl içerisinde istihdamın 20 bine ulacağına inandığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Şuanda bizim 10 bin sanayi işçimiz var. Hem sayı artacak hem nitelik artacak. Bu iş insanlarımız başta olmak üzere çalışkan işçilerimizin alın teriyle olmuştur. Tabiri caizse Erbaa’daki OSB zümrüdü anka kuşları gibi kendiliğinden, küllerinden doğan bir OSB. İşçilerimiz, sanayicilerimiz kendi emeğiyle kendini inşa eden, tabiri caizse topraktan biten bir OSB. Devlet büyüklerimiz, siyasetçilerimiz de destek verdiler vermeye devam ediyorlar.” dedi.  


EKONOMİK OLARAK HAK ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ


“Tarımın başkenti olan Tokat tarımsal sanayinin merkezi olacak. Tokat havalimanının tamamlanmasıyla yaklaşık 1,5 milyar nüfusa hitap eden Londra’dan Petersburg’a, Cidde’den Dubai’ye ürünlerini 4,5 saatte gönderecek. Tokat’ın önü çok açık. Şuanda nüfus olarak 34’üncü sırada ama ekonomik büyüklükte hak ettiğimiz yerde değiliz. 7 tane ovamız, 2 tane nehrimiz ile önümüz çok açık. Devletimiz, Cumhurbaşkanımız destek veriyor. Milletvekillerimiz, iş dünyası, bürokrasi, sivil toplum alanında müthiş bir uyum var. Bu anlamda Tokat’ın ufkunun çok açık olduğuna inanıyorum. 10 yıl sonra Tokat’ın, ekonomik büyüklük anlamında da nüfusuyla orantılı olarak 34’üncü sıraya geleceğine inanıyorum.

HEDEFİMİZ 500 BİN KOYUN


1,5 yıl içerisinde 1 milyarlık okul yatırımımız var. 76 okulumuz yeniden yapılıyor. 72 tanesi de güçlendiriliyor. Bilim merkezinden kültür merkezine kadar tam 1 milyarlık yatırımımız var. 500 milyonluk havalimanı var, bu yıl içerisinde bitecek. Yine 2 milyarlık sadece yollarımız var. 3 milyarlık devlet su işlerinin baraj ve göletleri var. 5 yıl sonra bitince şuan sulanan 500 bin dönüm alanımız 1 milyona çıkacak. Bunlar Tokat çiftçimize büyük hayırlar getirecek. Bu sene yapılan ve yapılmakta olan tesislerle birlikte 150 milyonluk spor yatırımımız var. Şuanda Tokat’ta 4 milyon fidan yetiştiriliyor. Cevizden bademe, kirazdan vişneye, kuşburnundan alıcına hünnabına Tokat’ın topraklarıyla buluşacak. 25 milyon olan Türkiye ceviz varlığının 1 milyonu Tokat'ta.


Tokat'ımızda küçükbaş hayvancılık projesi var. Çiftçimize 1 yılı ödemesiz, sıfır faizli 7 yıl vadeli, koyun veriyoruz. Şuana kadar tam 500 çiftçimize 43 bin koyunu verdik. Ama o kadar hayırlı ve bereketli oldu ki bizim işimiz, şunda 27 il protokol imzaladı, 23 il de imzalamak üzere. Bu proje Türkiye’ye model oldu. Biz inşallah yaza kadar 100 bin koyuna ulaşacağız. Daha sonra da ikinci 100 bine başlayacağız. Hedefimiz 5 yılda 500 bin koyunu Tokat'ımızın verimli meraları ve yaylaları ile buluşturmak.


3 bin dönüm bağ yapacağız, bin dönüm çilek yapacağız ki bir kısmını Erbaa’ya yapacağız. 15 milyon TKDK desteği ile 114 dönüm alanda çiçek serası kuruyoruz. Tokat Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna en çok proje sunarak, birinci oldu. Tam 100 milyonluk hibe alıyor. Erbaa ovasında İl Özel İdaremiz bin dönüm çiçek serası kuruyoruz. Çiçek serasını da kurduğumuz zaman soğuk hava depolarıyla, mezat salonlarıyla Tokat 1 numara olacak. Bunlar Tokat adına hayırlı güzel işler. Bu işleri Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sizlerin yüreklendirmesi, cesaretlendirmesiyle; milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, oda ve birlik başkanlarımız, muhtarlarımız, esnafımız, çiftçimiz, işçimiz, sanayicimiz hep beraber omuz omuza yürütüyoruz.


Türkiye, inşallah birlik ve beraberlikle Kafkasya’nın, Ortadoğu’nun, Balkanların parlayan güneşi olacak. Hep beraber mutlu yarınlara gideceğiz.”


BİNALİ YILDIRIM: BURADA 10 BİN KİŞİ EKMEK YİYECEK

 

Daha sonra konuşan 28. Dönem TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Erbaa’da çok güzel bir iş yapıldığını belirterek,  “Bu zor zamanda, belirsizlikte, ASKON üyeleriyle beraber Tokat’ta Erbaa’da bu yatırım kararının alınması hakikaten takdirin tebriğin üstündedir. Sizlere ülkem adına teşekkür ediyorum.” dedi. 


Erbaa OSB’de bütün bu yatırımların tamamlanmasıyla 10 bin kişinin ekmek yiyeceğini ifade eden İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, şunları kaydetti. 

“Erbaa OSB bir kültürü olan bölge; karma sanayi, toprak sanayi bölgesi bunlar bir vizyonla hazırlanmış. 1 milyon 600 bin metrekarelik alanda çevre hassasiyeti başından beri düşünülerek kurulmuş bir OSB. Kararlılıkla gelişimini ve ilerlemesini sürdürüyor. Bu yapılacak yatırımlarla birlikte buranın cazibesi ülke çapında çok daha artacak. Dünyadaki bu korona salgınının öncesi var, sonrası var. Korona salgını sonrasında bütün ezberler bozulacak. Bu ülkemiz için çok büyük bir fırsatı beraberinde getiriyor. Eskiden zenginlikler doğudan batıya, batıdan doğuya giderdi. İpek yolu ile. Ama şimdi tersine döndü. Batıya giderken de Türkiye’den geçiyor, doğuya döndüğünde de yine Türkiye’den geçecek. Allah bize doğalgaz petrol vermemiş ama öyle bir coğrafya vermiş ki bu coğrafya bizim geleceğimiz. Bu coğrafyadan 3-4 saat uçuşla 56 ülkeye ulaşıyorsunuz, 1,5 milyar insana ulaşıyorsunuz. Bu coğrafyayı ulaşılabilir, erişilebilir hale getirmek de bizim hep önceliğimiz oldu.


Bu ülkenin bayrağı, toprağı için hayatını seve seve veren şehitlerimizi, en son Tatvan’da şehadet şerbeti içen şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum.

İşin ne olduğu ortada. Burası bir istihdam, üretim kapısı. Burası Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına bir tuğla daha koyacak yeni bir imkan kapısı. Buraya yatırım yapacak iş insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu yatırımların Tokat’a, Erbaa’ya hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Erbaa OSB’de 10 fabrikanın toplu temel atma töreni, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Vali Dr. Ozan Balcı, milletvekilleri, il ve ilçe protokol mensupları ve iş insanları tarafından gerçekleştirildi. 

 

 
Editör: Ercan Durna

Bu haber 197 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI