Bugun...ALİ KOÇ'UN İŞARET ETTİĞİ ADRES YANLIŞ!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yapmış olduğu basın toplantısında hakemlerle ilgili açıklamaları biranda gündeme oturdu. Herkes Ali Koç’un haklı olduğuna inandı.! Acaba söyledikleri doğru muydu?

facebook-paylas
Tarih: 03-06-2021 16:40

ALİ KOÇ'UN İŞARET ETTİĞİ ADRES YANLIŞ!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yapmış olduğu basın toplantısında hakemlerle ilgili açıklamaları biranda gündeme oturdu. Herkes Ali Koç’un haklı olduğuna inandı.! Acaba söyledikleri doğru muydu?
Gelin isterseniz söylediklerini bir hatırlayalım..
 
 ‘AKRABA KONTENJANINDAN BİR ARKADAŞ’
”Federasyon başkanı çıkıp ‘MHK’den çok memnunum’ diyor. Şampiyonlar Ligi de buraya gelecekti olmadı. Kurullar olmalı MHK’de. 2’si bu kadar işi yapıyor. 7 kişi var MHK’de. 1’i kadın futbol, 1’i plaj, 1’i futsal. Arabalar jilet gibi son model. Hepsi aynı huzur hakkını alıyor. Liglerimizde maçların atamalarını 2 kişi yapıyor. Başkan ve Tokat soy isimli biri. Akraba kontenjanından bir arkadaş. Sicilini söylememe gerek yok. Metin Tokat hakem atamalarında olamaz arkadaş, O-LA-MAZ! Olmamalı. Hepiniz bu arkadaşın geçmişini biliyorsunuz. Göz göre göre bu hatayı yapıyor, göz göre göre! Burada sesleniyorum MHK’ye.”
 
YANLIŞ BİLİYORSUNUZ ALİ KOÇ..!
Ali Koç diyor ki, Süper Lig atamalarını Metin Tokat yapıyor. Size bu bilgileri veren kişi veya kişiler sizi yanlış bilgilendirmişler.
Süper Lig hakem ve yardımcı hakemlerini,1. Lig hakemlerini , VAR hakemlerini 4. hakemleri   MHK Başkanı Serdar Tatlı yapıyor.

2. ve 3. Lig maçlarının hakemlerinin ve yardımcı hakemlerini  atamasını ise diğer kurul üyelerinden gelen öneriler doğrultusunda  Metin Tokat yapıyor.

Serdar Tatlı, Metin Tokat’ın atadığı hakemleri bile değiştirebilir. Nihai kararı veren başkandır.
Sayın Ali Koç, siz Fenerbahçe’nin başarısızlığını Metin Tokat’a bağlamanıza şaşırdık. MHK’yı başarısız buluyorsanız hepsi başarısızdır. Başarılıysa ise hepsi başarılıdır. Eğer başarısız diyorsanız burada ilk öne çıkacak kişi başkandır yani Serdar Tatlı’dır.
Ayrıca biz Metin Tokat’ın avukatı da değiliz ancak Metin Tokat ilk defa MHK’ya girmiyor. Bu dördüncü görevi. Unutulmaması gereken bir konu da şudur; tam 40 yıldır her kademede görev alan birisidir. Varsa elinizde  somut bir belge  verin bizde paylaşalım. Yoksa elinizde bir done o zaman insanları töhmet altında bırakmayın. Şu söylemlere göre iddianız havada kalıyor. 
Siz gündem değiştiriyorsunuz gibi geldi bize..!
Ali Koç isimli hakemi Fenerbahçe U 19 maçına verdi diye İstanbul İHK Başkanı Emre Kosif’in görevden alınması skandal bir karardır. O görüşünüze sonuna kadar katılıyoruz.. MHK, İHK’yı görevden almıştır. Burada çok büyük bir yanlış yapılmıştır.
MHK başkanı ve Başkan vekili hakem atamalarını yapmaktadır. Diğer üyeler konu mankeni gibiler. Bu son derece yanlış bir uygulamadır.  
Bu görüşünüze de katlıyoruz. Daha önce defalarca yazdık. PMİK Kaldırılmalı diye. Atamalarda 9 MHK üyesi de atamalarda aynı masada olmalıdır.
Siz konuşurken dikkatlice dinledik. Sanki hakem camiasından biri gibiydiniz..! Bazı konularda sizlere verilen bilgiler yanlış verilmiş.
 
LÜTFEN KILAVUZUNUZU DEĞİŞTİRİN
Avrupa şampiyonasında Cüneyt Çakır- Bahattin Duran ve Tarık Ongun görev yapacak. Yanında iki tanede VAR ekibi gidecekti. Bunlar Hüseyin Göçek ve Mete Kalkavan idi. Bu iki arkadaş VAR sınavında başarısız oldular ve şampiyonaya gitme şansları suya düştü. Siz Hüseyin Göçek diyeceğiniz yerde Barış Şimşek dediniz. Size bu bilgi yanlış verilmiş. Lütfen kılavuzunuzu değiştirin.. 
Barış Şimşek’in hem VAR sorumlusu hem de Hakem İşleri Müdürlüğünü birlikte sürdürmesinin yanlış bir uygulama olduğunu defalarca yazdık.  
Bu MHK’nın yanlış yaptığı atama olmadı mı? Bal gibi oldu. Ama çok doğru yaptığı bir uygulama vardı o da biz bu hakemi istemiyoruz diyen kulüplere o hakemi göndermesi aslında hakemlere sahip çıktığının gerçek kesiti idi. İlk haftalarda her hakem şans tanıması da artıları arasındaydı. Son haftalara girildiğinde ise tecrübeliler yine her zaman olduğu gibi öne çıktı.
Sayın Ali Koç, Hakemin Sesi camianın mutlaka bir Anayasası olması gerektiğini yıllarca yazıyor. Ama hiçbir MHK işine gelmediği için buna yanaşmıyor.

Diyorsunuz ki, 47 yaşında emeklilik konusu. Şunu iyi bilin Türkiye’de adama göre talimat yapılıyor. Çok karar şimdiye kadar kişiye özel çıktı. Bu sene buna bir yenisi eklenecek. Fırat Aydınus bir sene daha hakemlik yapsın diye sözleşmesi uzatılacak.
Siz şunu deseydiniz alkışlardık; Her ligin MHK sorumlusu ayrı olsun.
Mesela süper ligin ayrı 1. Ligin ayrı, 2. Ligin ayrı, 3. Ligin ayrı BAL liginin ayrı.
 
HAKEM TORBADAN ÇIKMAZ!
Sayın Ali Koç yine söyleminiz de şu var; Hakem atamalarında derecesine göre torbalar belirle, bir adım öteye gidiyorum, televizyon önünde kura çekimi yapın. Hepimiz kazanırız bu işten.”
Siz Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinin sahibisiniz. Şirketinize yönetici alırken torbaya mı atıyorsunuz? Veya Fenerbahçe’ye sporcu alırken alınacak kişileri torbaya mı atıyorsunuz?
Sayın Koç, bu daha önce denendi ve başarısız olduğu ortada.
Hakem torbadan çıkmaz. Başarılı olana verirsin maçını başarısız olan ise cezasını çeker. İşte bu ülkede en çok konuşulan konu bu.
 
Bazı hata yapanlar cezasını çekmiyor..!  Gariban biri ise vay haline.. İşte bunun üstüne gidin ki spor kamuoyu sizi haklı bulsun.
 
Sayın Koç, bu camiada en çok yaşanan  sıkıntının ne olduğunu bilmiyorsanız biz size söyleyelim..
 
Köşe başları tutulmuş. Ahbap – Çavuş ilişkisi var. Saltanat var, babadan oğla kalan.
 
Hakemlerimiz verdikleri kararlarda hata yapabilirler? Bu yapılan hatanın büyük takım, küçük takım ayrımı varsa işte orada durup düşünelim.
 
Eğer çalan düdükler hep Anadolu takımlarının aleyhine olursa spor kamuoyu hakemlerimize “Eyyamcı” damgasını vuruyorlar.
 
Bir kulüp başkanı bir hakemimizi arıyor ve diyor ki; bu maçı iyi yönet.
 
Hakemlerimiz şu sözü kendilerine söyleyebiliyorlar mı?  "Bırak hakemliği biz yapalım sen kulübünü iyi yönet”
 
Sahanın her yerinde düdükler eşit çalınmıyor. Bunun altında yatan gerçeğin ne olduğuna odaklanalım.

Sayın Ali Koç, gözlemciler ile ilgili söylemleriniz ise tamamen UEFA Hakem konvansiyonuna aykırı ..
 
Neden derseniz?
1- UEFA hakem notlarının açıklanmasını istemiyor. Ayrıca kendileri de açıklamıyor.
 
2- Şuanki uygulamada maç bittikten sonra MHK, maçta yaşanan kritik pozisyonları maçın gözlemcisine gönderiyor.
Gözlemciler bu görüntüleri izledikten sonra raporunu yazıyor.
Yeni sistemde gözlemciler hakemlere not vermiyorlar. Doldurdukları raporlar otomatik olarak nota dönüşüyor. Çıkan sonucu hakem ve gözlemci de bilmiyor. Bunları sadece MHK biliyor. Atamalarda buna göre şekilleniyor.
Bu atamalarda adalet var mı? İşte orası da tartışılır.
 
Sayın Ali Koç, Hakemin Sesi olarak sizlere son olarak şunu söylemek istiyoruz..
 


Hakem insandır. Muhakkak hata yapacaktır. "MHK’nın görevi hakem arkadaşlarımızın yaptığı hataları minimuma indirmek ve sahaya çıkan takımların oynadıkları müsabakada kuralların adaletli şekilde uygulanmasını sağlamaktır.
 
Anlayacağınız takımlarımız sahada eyyamdan uzak gördüğünü çalan hakemler görmek istemektedirler.
 
Bunu istemek de onların en doğal hakları.
 
Siz kulüpler olarak bu söylemlerle yola çıkarsanız inanın hem Türk futbolunu hem de Türk hakemliğini kurtarırsınız.
 
 
HAKEMİN SESİ
 
 Editör: Ercan Durna

Bu haber 975 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI