Bugun...2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI TURHAL ŞUBESİ: EMEKLİ MAAŞLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ!

2021 Tüm Emekliler Sendikası Turhal Şubesi, Cumhuriyet Meydanında 27.04.2022 Çarşamba Günü saat 13.00’de bir basın açıklaması yaparak, Son bir yıldır gıda ve genel enflasyon oranlarına rağmen, emeklilere yapılan maaş zammının emeklinin cebine girmeden eriyip, yok olduğunu söylediler.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-04-2022 21:43:07 Tarih: 28-04-2022 21:28

2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI TURHAL ŞUBESİ: EMEKLİ MAAŞLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ!

2021 Tüm Emekliler Sendikası Turhal Şubesi, Cumhuriyet Meydanında 27.04.2022 Çarşamba Günü saat 13.00’de bir basın açıklaması yaparak, Son bir yıldır gıda ve genel enflasyon oranlarına rağmen, emeklilere yapılan maaş zammının emeklinin cebine girmeden eriyip, yok olduğunu söylediler.

 2021 Tüm Emekliler Sendikası Turhal Şube Başkanı Ümit KURT tarafından yapılan açıklama şöyle;

 BASIN ve KAMUOYUNA;                                                                                                                                

Toplumda en çok ezilen kesim, bu ülkenin işsizlerinden sonra emeği karşılığında ücretli çalışanlar ve emeklilerdir. İktidarların uyguladığı politikalar sonucu her geçen gün daha da yoksullaşan biz emekliler örgütlenme girişimlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Ancak her seferinde iktidar kendi yargısını kullanarak sendikalarımızı kapatıp, örgütlülüğümüzü boşa çıkarmak ve etkisizleştirmek istemektedir.

İktidar, başta Emekliler, emekli olmaya hak kazanıp ta emekli yapılmayan EYT liler, asgari ücretli işçiler, kamu çalışanı ve tarım emekçileri gibi kesimlerin demokratik haklarının yanında değil, karşısında yer alıyor. Bizleri yok sayan ve memleketi perişan eden politikalarını sürdürmek istemektedirler. Ancak yağma yok, ezildiğimiz ve dışlandığımız yeter, artık insanca ve onurluca yaşamak istiyoruz, bu yüzden kanmayacağız, aldanmayacağız, susmayacağız.. Direneceğiz- Direneceğiz- Direneceğiz..

Evet, Dostlar; bu iktidarın izleyip yarattığı politika ve uygulamalarının anlamı çok açık; zengini daha da zengin eden, halktan alıp, patronlara, yandaşlarına veren bir anlayıştır. İMF ye borç veriyoruz deyip ancak İMF politikalarını sürdüren bu uygulamalar, tarımı, sanayiyi dolayısıyla üretimi sonlandırıp, rant ekonomisini uygulayan bir anlayışın sonuçlarıyla karşı, karşıyayız.

Son bir yıldır %181 artan gıda ve %161 artan genel enflasyon oranlarına rağmen, emeklilere yapılan maaş zammı %25 - %30 civarında kalmış olup, daha emeklinin cebine girmeden eriyip, yok olmuştur.

Şu anda sayıları 13,5 milyona dayanmış emeklinin 8, 5 milyonu asgari ücretin altında maaş almaktadır. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 5.000 lira, Yoksulluk sınırının ise 16.000 liranın üstünde olduğu günümüzde mevcut AKP- Saray İktidarı hepimizi sefalete mahkûm edip, ödenemez borç batağına sürüklemiştir.

Emeklilerin ve EYT’li yurttaşlarımızın insanca ve onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için sendikamızın en öncelikli taleplerini buradan bir kez daha yineliyoruz.

 1. En düşük emekli maaşı asgari ücretin ve açlık sınırının üzerinde olacak şekilde yoksulluk sınırı da dikkate alınarak, insanca yaşamaya yetecek düzeyde yeniden hesaplanarak, tüm emekli aylıklarına derhal seyyanen ek zam yapılsın.

 2. Emekli Sendikaları Statü Yasası çıkarılarak, emeklilerin toplu sözleşmeli sendika hakkı Anayasal güvenceye kavuşturulsun.

 3. Tüm emekli maaşları “asgari değil, insanca yaşam” ilkesine göre hükümet ve emekli sendikası arasında yapılacak toplu sözleşme yoluyla belirlensin.

 4. Emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı düşürülsün. Aylık bağlama oranı (ABO) yükseltilsin.

 5. EYT Yasası çıkarılarak, EYT’li yurttaşların yıllardır yaşadıkları mağduriyet giderilsin.

 6. Ağır işlerde çalışanlara yıpranma payı ve erken emeklilik hakkı tanınsın.

 7. İşçi, Memur ve Bağ- Kur emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilsin. Tüm emeklilerin yıllık maaş artışları seyyanen yapılsın.

8.Bayram ikramiyesi adı altında yılda iki defa yapılan ikramiye ödemelerine banka emeklileri de dahil edilsin.

 9.Tüm emeklilere yılda dört defa birer maaş tutarında ek ödeme verilmelisin.

 İktidar 20 yıldan bu yana emekli intibak yasasını bir türlü çıkartmadı.. Emekliler arasındaki 2000 öncesi ve sonrası adaletsizlikler devam ediyor, saray iktidarı hala seyrediyor. Biz emekliler; intibak yasasının derhal çıkartılmasını istiyoruz.

Aynı şekilde kamu çalışanlarının 3600 ek göstergesi yıllardır seçim rüşveti olarak malzeme ediliyor ama yapılmıyor. İktidarın 3600 ek gösterge olayını seçim rüşveti ve tehdit olmaktan çıkarıp, bekletmeden hemen çıkarmasını bekliyor ve istiyoruz.

Emeklilerin sağlık kurumlarında ödedikleri katılım ve katkı payları kaldırılmalı, sosyal devletin gereği olarak tüm halkımıza sağlık hizmetleri ücretsiz sunulmalıdır.

İnsanca yaşam koşullarını elde edebilmek, haklı taleplerini duyurabilmek ve savunabilmek amacıyla oluşturmaya çalıştığımız Sendikal örgütlenmelerimizin yaklaşık 27 yıldan bu yana mücadelesini vermekteyiz. İç hukukta düzenlenmese de Uluslararası sözleşmelerden doğan sendikal haklarımız engellenmemeli, örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Sizler engellemeye çalışsanız da, bizler asla hukuksal, fiili ve meşru Sendikal hak mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve tüm engellerinizi boşa çıkarmaya kararlıyız ve mutlaka aşacağız.         

Değerli Emeklilerimiz, Değerli Halkımız;

Buraya kadar duyurmaya çalıştığımız ve yaşamımıza dair vazgeçilmez olarak gördüğümüz bu haklı taleplerimizi, iktidar görmezlikten ve duymazlıktan geliyor. Biz emekliler, emeklilik hakları engellenen EYT’ liler birlikte yaklaşık 25 milyon devasa bir kitleyiz.

Bizi yok sayan ve dışlayan AKP Saray iktidarına yapılacak ilk seçimde sandıkta oylarımızla gerekli tepkimizi koyacağız, bu konuda kararlıyız.

Bizler kimseden icazet beklemiyor ve hak etmediğimiz bir talebi de istemiyoruz, yeter artık; haykırışlarımıza kulaklarınızı tıkayamaz, görmezlikten gelemezsiniz;

Bizlere sadaka niteliğinde sözde ikramiye adı altında bir uygulama yapamazsınız, emeklinin dörtte üçü açlık sınır altında maaşa mahkum edemezsiniz!.

Emekliye ve emekçiye kaynak yok derken ülkenin kaynaklarını rantiyeye peşkeş çekenler, Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini milyarlarca borç yüzünden ipotek altına aldırdınız. Yap, işlet modeli ile ülkeyi ve halkımızı yeni kapitülasyonlara mahkum ettiniz. 20 yıldan bu yana yeter, düşün artık bizlerin yakasından, bu emekçi halk ta, bu memleket te rahat bir nefes alsın..

Buradan Gezi ruhuna selam gönderiyoruz. Gezi Halktır, Susturamazsınız!

Karanlık Gider GEZİ KALIR…..

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ SENDİKAL MÜCADELEMİZ;

YAŞASIN EMEKLİLERİN BİRLEŞİK SENDİKAL MÜCADELESİ;

YAŞASIN EMEK VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ..       

Ümit KURT

Tüm Emekli Sen Turhal Şube Başkanı

Açıklama kitle tarafından ara ara kitle tarafından alkışlar ve sloganlarla desteklendi. Basın açıklamasına ADD, PSAKD, diğer STKlar ile CHP, İYİ Parti, SOL Parti ve Saadet Partisi katılımlarıyla destek verdiler.  
Bu haber 168 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI